zpět na výpis článků

Nastavení životního pojištění se nevyplatí podceňovat

20. 9. 2019
20. září 2019
Pojištění
Vojtěch Hebnar
Nastavení životního pojištění se nevyplatí podceňovat
Twitter logo Facebook logo LinkedIn logo Ikona Tisk

Nezřídka se v životě stává, že se spousta energie věnuje malichernostem a důležité věci se nakonec udělají tak nějak z donucení a v rychlosti. V případě nastavení ochrany finančního zajištění domácnosti je tomu bohužel častokrát přesně tak.

Dvakrát měř, jednou řež

Nepříjemné události jako úrazy či nemoci k životu nedílně patří. Častokrát se nedají předvídat, o to horší důsledky v případě nepřipravenosti však na všechny zúčastněné mají. Peníze se sice přímo za zdraví vyměnit nedají, mohou však pomoci k lepší léčbě, rehabilitaci či plynulému zajištění chodu domácnosti při výpadku příjmu. A kde je získat? Odkládat si měsíčně tak dlouho, dokud se nenahromadí rezerva ve výši milionu korun? Nebo raději dvou? Je vůbec tvorba něčeho takového z vlastního příjmu reálná? A není efektivnější platit jednu či dvě tisícovky a mít požadované krytí k dispozici skrze pojištění hned?

Každý se nachází v jiné situaci, proto je velmi důležité si před přijímáním vzorových mustrů z poboček či srovnávačů napřed v klidu sednout, zamyslet se nad potenciálními riziky a především jejich dopady na životy svých blízkých. Jsem sám, nemám dluhy, tudíž nemusím nic řešit? A kdo se o mě postará při dlouhodobé nemoci, kdo mi zajistí nějaký životní standard v případě trvalých následků úrazu? Pokud rodině vypadne jeden příjem, zvládne splácet hypotéku a další závazky? Co si počít, když si budu muset brát neplacené volno, abych se mohl postarat o často nemocné děti? Existuje způsob, jak nahradit výpadek příjmu? Toto jsou jen některé z otázek, na které by bylo minimálně pro klid vlastní duše vhodné znát odpověď. 

Adekvátní čas by rovněž měl být věnován vyhodnocení možností, jež pojistný trh nabízí. Při návštěvě pobočky bohužel člověk dostane jen pohled z jedné strany, jelikož pracovník má za úkol primárně prodat produkt dané pojišťovny. U vlastnoručně sestavovaných nabídek ve srovnávačích zase hrozí riziko toho, že se nějaký parametr podcení či přímo opomene. Ona pojistka za pár korun je sice hezká, ale sto tisíc při trvalé invaliditě moc nepomůže. Ideální je tak využít služeb poradce, který by měl analýze a přípravě řešení věnovat odpovídající péči a čas.