zpět na výpis článků

Kouzlo pravidelného investování

25. 9. 2019
25. září 2019
Investice
Vojtěch Hebnar
Kouzlo pravidelného investování
Twitter logo Facebook logo LinkedIn logo Ikona Tisk

Pokud jste o investování někdy uvažovali a zjišťovali si alespoň základní zásady, určitě jste natrefili na jednu z těch nejdůležitějších – pravidelnost. A co že je na ní tak „magického“?

Obrana i útok v jednom

Jedno z dělení investic může být na jednorázové a pravidelné. Každá má svá specifika a hodí se pro jiné případy. Pravidelná investice by měla sloužit k vybudování trvalejší, dlouhodobější hodnoty, a to bez ohledu na okolní dění. Pokud tedy něco plánujete v horizontu řekněme pěti a více let, může být výnos z pravidelné investice vhodným zdrojem financování. Nová kuchyň, rekonstrukce chaty, finance pro děti na studia nebo vlastní zajištění na důchod, to jsou jen některé z celé řady případů, kdy běžní lidé volí pravidelnou investici.

Jednou z hlavních výhod je schopnost „žehlit“ výkyvy finančního trhu. Řekněme, že jste si vybrali jako vhodný nástroj podílový fond. Hodnota jednoho podílového listu je na začátku procesu investování 100 Kč. Rádi byste dětem spořili na studia a máte tak čas 15 let, odkládáte každému 1 000 Kč měsíčně. První rok jde vše dle předpokladů, podílovému fondu se relativně daří a hodnota podílového listu vzroste na 105 Kč. Sice nyní koupíte za stejnou tisícikorunu podílových listů méně než na začátku, profitujete však na rostoucí hodnotě těch již vlastněných. Druhý rok se však trhům nedaří tak dobře a přijde určitý pokles. Hodnota jednoho podílového listu bude 90 Kč. Avšak i na této situaci díky pravidelnosti profitujete, jelikož nyní jsou podílové listy levnější než na počátku, tudíž jich za Vaši tisícovku koupíte víc. Ve chvíli, kdy zase dojde k růstu hodnoty podílového listu, budete tento efekt díky většímu počtu vlastněných listů pociťovat silněji. A takto stále dokola. 

Procento jako měrná jednotka

Spolu s pravidelností, se kterou je spojena ještě i dlouhodobost a jež společně tvoří základní ochranu proti riziku, se většinou vynoří i otázka inflace. No jo, co bude za 15 let tisícovka měsíčně. Předpokládá se, že v čase budou růst nejen ceny, ale samozřejmě i příjmy. Ono i dnešní průměrná mzda ve výši 35 tis. Kč rozhodně před 15 lety standardem nebyla. Takže pokud Vaším cílem bylo dětem na první roky studia naspořit třeba čtvrt milionu korun, je otázka, jestli by jim za 15 let tato suma nestačila jen na pořízení potřebných věcí a jeden rok na kolejích. Aby si Vaše investice udržela zamýšlenou hodnotu, jeví se jako vhodné nastavit měsíční příspěvek jako určité procento z Vašeho příjmu, nikoliv fixní částku. 

Jsou to sice základní poučky, ale pro splnění Vašeho očekávání od investice naprosto zásadní.

 

Zdroj fotografie: Invest-Portal.cz