Blog - Investice

Květen na finančních trzích

01. června 2020

Květen byl naplněn očekáváním, jak bude probíhat uvolňování po protivirových opatření, alespoň co se České republiky týče. Automobilky a ostatní průmyslové podniky znovu rozjížděly výrobu, restaurace otevřely své zahrádky a do ulic se vracel život. HDP v 1Q potvrdilo očekávaný pokles a ČNB nečekaně a razantně snížila sazby o 0,75 % na pomoc ekonomice. V Evropě se firmy napříč trhem „předháněly“, která bude nucena propustit více zaměstnanců, a nejen proto se EU pokusila tomuto zabránit záchranným balíčkem. Analytici již začali bilancovat a předpovídat, co nám krize vzala a kdy se vše vrátí k době před koronavirem. Trhy se po předchozích propadech vydaly optimisticky vzhůru, což podpořilo poptávku po ropě, jejíž cena za měsíc vzrostla o více jak 75 % (Brent 37,61 USD). Na závěr pak „Doktor Zkáza“ (Rubíny) varoval před desetiletím dluhů.

Duben na finančních trzích
03. května 2020

Duben byl plný výrazů SARS-CoV-2, Covidu 19, Koronaviru. Svět počítal rány, které byly viditelné na trhu s ropou, která se dostala až do záporných čísel, kvůli ohromné nadprodukci. Ropy bylo tolik, že ji nebylo kde skladovat. Výrazné šrámy utržil cestovní ruch, v čele s leteckými společnostmi, ale také výrobci letadel. Pro Boeing to byla další rána a musel sáhnout až k propouštění. Státy začaly předkládat návrhy na pomoc formou hlubokých schodků. Přepisovaly se „rekordy“ v poklesu jednotlivých ekonomik, odvětví, komodit, zkrátka nikdo nebyl ušetřen. Ale již se přicházelo s nápady na řešení v době „pokoronavirové“ a některé státy koncem dubna začaly uvolňovat krizová opatření. Mezitím ekonomové dumali nad tím, do jakého písmene se promítne další ekonomický vývoj, zda to bude „U“, „V“ či „W“.

Březen na finančních trzích
02. dubna 2020

Na počátku roku a ani v průběhu února, nikdo neočekával, co vše se bude dít v březnu a s jakou intenzitou. Šířící se vir covid 19 vše obrátil naruby, intenzivně se dostával „mimo lidský organismus“ a ovlivňoval prakticky vše kolem nás, a to i mediální prostor. Téma postupně gradovalo celý březen. Intenzita článků a komentářů vzrostla o cca 30 % a symbolem republiky se stala rouška. Trhy se sice párkrát nadechly k růstu, ale to je nezachránilo od strmého poklesu. A centrální bankéři se od prvotního uklidňování dostali až k finiši, v podobě snižování úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování. Jedno politické opatření střídá druhé a světová ekonomika začíná počítat, kolik to bude stát a jak dlouho to bude trvat.

Je správný čas pro nemovitostní fondy?
09. března 2020

V uplynulém týdnu se vlivem hysterie z šíření koronaviru „vypařily“ z akciových trhů biliony korun. Ani v nejbližších týdnech to nevypadá, že by se situace měla uklidnit. Při tom ještě před měsícem trhy rostly do nových maxim a zdálo se, že akciové „hody“ jen tak neskončí. Žádný strom však neroste do nebe.

Únor na finančních trzích
03. března 2020

Únor bohužel pokračoval v tom, co koncem ledna začalo, a to šíření koronaviru. Ten se dostal do slovníku všech medií a taky ovlivňoval dění na světových trzích, i když to tak zpočátku nevypadalo. Sentiment přeléval finance do ostatních tříd aktiv, jako zlato a Bitcoin. Obě komodity dosáhly svých nových vrcholů nejen v tomto roce. Zlato bylo nejvýše za 6 let a Bitcoin se dostal přes 10.000 USD, aby obě následně korigovaly poklesem. Na pozadí toho všeho, Česká národní banka zvýšila „nečekaně“ úrokové sazby, a to zejména pod tlakem rostoucí inflace. Boeing stále bojuje se svými MAXi a další data nám potvrzují, že trhy jsou neklidné.