Blog

Červen na finančních trzích

02. července 2020 Investice

Do posledního června v ČR ještě platila poslední protivirová opatření. Nicméně, jak se život vracel do časů před koronavirem, ekonomice se už tolik nedařilo. Škoda auto a.s. hlásila pokles prodeje o 45% a vláda ČR schválila dosud nejvyšší schodek rozpočtu. Ve světě poté Airbus a Boeing oznámily poklesy o desítky procent a propuštění tisíců zaměstnanců. A jinak tomu ani nebylo v ostatních odvětvích. Centrální banky, po svých předchozích krocích, kdy snižovaly úrokové sazby, teď vyčkávají, jaký zvolí další postup. Vlády se snaží najít nejlepší „recept“ na podporu svých ekonomik. A zatímco obchodní válka mezi USA a Čínou se zdá být pro tentokrát zažehnána, Donald Trump si již brousí zuby na Evropu.

Květen na finančních trzích
01. června 2020 Investice

Květen byl naplněn očekáváním, jak bude probíhat uvolňování po protivirových opatření, alespoň co se České republiky týče. Automobilky a ostatní průmyslové podniky znovu rozjížděly výrobu, restaurace otevřely své zahrádky a do ulic se vracel život. HDP v 1Q potvrdilo očekávaný pokles a ČNB nečekaně a razantně snížila sazby o 0,75 % na pomoc ekonomice. V Evropě se firmy napříč trhem „předháněly“, která bude nucena propustit více zaměstnanců, a nejen proto se EU pokusila tomuto zabránit záchranným balíčkem. Analytici již začali bilancovat a předpovídat, co nám krize vzala a kdy se vše vrátí k době před koronavirem. Trhy se po předchozích propadech vydaly optimisticky vzhůru, což podpořilo poptávku po ropě, jejíž cena za měsíc vzrostla o více jak 75 % (Brent 37,61 USD). Na závěr pak „Doktor Zkáza“ (Rubíny) varoval před desetiletím dluhů.

Dáváte přednost elektromobilům, nebo vozům s konvenčním motorem?
14. května 2020 Ostatní

Elektromobilita a hybridní pohony jsou v dopravě trendem, který každým rokem získává na síle. Zatímco však v Evropské unii byl v roce 2018 takovým každý 50. nově registrovaný vůz, v České republice se jednalo o číslo výrazně nižší – 263. V současnosti tak lze na tuzemských silnicích potkat něco přes 3 tisíce elektromobilů, jejichž prodeje i díky nízké srovnávací základně meziročně rostou o desítky procent.

Duben na finančních trzích
03. května 2020 Investice

Duben byl plný výrazů SARS-CoV-2, Covidu 19, Koronaviru. Svět počítal rány, které byly viditelné na trhu s ropou, která se dostala až do záporných čísel, kvůli ohromné nadprodukci. Ropy bylo tolik, že ji nebylo kde skladovat. Výrazné šrámy utržil cestovní ruch, v čele s leteckými společnostmi, ale také výrobci letadel. Pro Boeing to byla další rána a musel sáhnout až k propouštění. Státy začaly předkládat návrhy na pomoc formou hlubokých schodků. Přepisovaly se „rekordy“ v poklesu jednotlivých ekonomik, odvětví, komodit, zkrátka nikdo nebyl ušetřen. Ale již se přicházelo s nápady na řešení v době „pokoronavirové“ a některé státy koncem dubna začaly uvolňovat krizová opatření. Mezitím ekonomové dumali nad tím, do jakého písmene se promítne další ekonomický vývoj, zda to bude „U“, „V“ či „W“.

Jak vybrat správný finanční produkt?
30. dubna 2020 Vzdělávání

„Jak vybrat ten nejlepší finanční produkt?“ S touto otázkou se dříve či později potýká každý. Na trhu je jich nespočet a každý má odlišné parametry. Jak se v nich má tedy obyčejný člověk vyznat? Stálo by mnoho času a energie vše nastudovat, naštěstí zde máme finanční poradce, kteří mají přehled o finančních společnostech i jejich produktech a umí „ušít“ klientovi portfolio na míru. I když ne vždy byla tato služba oblíbená.